E-faktura w Polsce
Z badań „E-faktura w Polsce” przeprowadzonych przez PKPP Lewiatan wynika, że zaledwie 10 proc. faktur w Polsce wystawianych jest elektronicznie. W innych krajach europejskich odsetek ten jest dwa razy wyższy.
Eksperci firmy Billentis w raporcie „E-Invoicing” prognozują, że w Europie w roku 2017 e-faktury będą stanowiły ponad połowę dokumentów będących w obiegu firm. Elektroniczny obieg dokumentów daje firmie dużo korzyści związanych z oszczędnością pieniędzy oraz czasu pracowników. Dostępne są rozwiązania ułatwiające zarządzanie dokumentacją i bezpieczne archiwizowanie ważnych dla firmy dokumentów.
Korzyści jakie odnosi firma, to z pewnością oszczędności związane ze zmniejszonymi wydatkami na papier, druk, przechowywanie i wysyłkę. Co więcej, e-faktura poprawia płynność finansową przedsiębiorstwa, ponieważ skraca czas oczekiwania na płatność związany z doręczeniem papierowej faktury. Z raportu „E-faktura w Polsce” wynika, że firma, która miesięcznie wysyła około 1000 faktur może zaoszczędzić prawie 2 000 zł.
PKPP Lewiatan podkreśla także aspekt ekologiczny. W Polsce co roku wystawianych jest około 1,5 mld faktur. Produkcja tak dużej liczby faktur wiąże się z negatywnymi konsekwencjami dla środowiska naturalnego w postaci wycinania 255 tysięcy drzew (127,5 hektara lasu). Według obliczeń PKPP Lewiatan do wytworzenia faktur potrzeba tyle energii, ile w ciągu roku zużywa 60 gospodarstw domowych.