Świetne wyniki systemu MIG Dokumenty Zastrzeżone
Na początku stycznia 2014 roku Związek Banków Polskich opublikował raport InfoDOK, z którego wynika, że System Dokumenty Zastrzeżone (DZ) uniemożliwił realizację 1 860 prób wyłudzeń kredytów przez osoby podszywające się pod cudzą tożsamość. Jako dostawcy rozwiązań informatycznych do Systemu Dokumenty Zastrzeżone dla Związku Banków Polskich przedstawiamy szczegóły monitoringu skuteczności jego działania.
Raport InfoDOK
Raport przedstawia zadowalające wyniki pod względem liczby wykrytych prób wyłudzeń pieniężnych. W roku 2013 regularnie rosła liczba prób nielegalnego zaciągania kredytów, od 1 362 w pierwszym kwartale ubiegłego roku do 1 860 prób pod koniec roku. Na koniec grudnia wielkość centralnej bazy danych systemu Dokumenty Zastrzeżone wzrosła do rekordowej liczby. W całym 2013 roku w bazie zarejestrowano 120 686 dokumentów zastrzeżonych. Natomiast od początku istnienia systemu Dokumenty Zastrzeżone przechwycono już 1 294 248 dokumentów i udaremniano próbę wyłudzenia kilkuset milionów złotych.
Czym jest system Dokumenty Zastrzeżone?
System Dokumenty Zastrzeżone powstał, aby chronić osoby przed utratą dokumentów tożsamości. Centrum Prawa Bankowego i Informacji w imieniu Związku Banków Polskich obsługuje wszystkie Dokumenty Zastrzeżone. Technologia informatyczna zastosowana w Systemie DZ została stworzona przez firmę COM-PAN System, która jest autorem elektronicznego obiegu dokumentów – DocuSafe®. System ma na celu całkowite wyeliminowanie prób wyłudzeń pieniędzy przez osoby, które identyfikują się skradzionym dokumentem tożsamości.
System DZ to elektroniczny system wymiany informacji o zastrzeżeniach przyjmowanych
w kilkunastu tysiącach placówek bankowych. Informacja o zastrzeżonym dokumencie natychmiast trafia do banków w celu zablokowania i wyeliminowania dokumentu z obiegu.
W sytuacji kradzieży bądź zagubienia dokumentu właściciel zgłasza informacje w banku celem zastrzeżenia dokumentu. System DZ rozpowszechnia informację przesłaną do wszystkich banków i innych instytucji korzystających z systemu, m.in. operatorów telefonii komórkowej, Poczty Polskiej.
Przedsiębiorca, który chce korzystać z systemu Dokumenty Zastrzeżone powinien zgłosić się do Centrum Prawa Bankowego i Informacji. Administratorzy systemu wystawią elektroniczne, imienne certyfikaty dostępu umożliwiające sprawdzenie dokumentów Klientów w Centralnej bazie systemu DZ.
W systemie Dokumenty Zastrzeżone zastosowano technologię DocuSafe®, która wspiera pracę kilkudziesięciu różnych instytucji objętych programem DZ. COM-PAN System realizuje kilka projektów dedykowanych dla Centrum Prawa Bankowego i Informacji. Szeroki zakres działalności CPBiI wynika z świadczenia usług w imieniu Związku Banków Polskich, do którego należy łącznie 107 banków komercyjnych, oddziałów instytucji kredytowych oraz banków spółdzielczych.
Statystyki pochodzą z raportu: InfoDOK